אם קיבלתם עדכון שהמוצר חסר במלאי - לא חוייבתם על ההזמנה ואנחנו ניצור קשר כאשר יחזור למלאי           ארון הספרים היהודי שולח אליך את ההזמנות עם שליח מיוחד עד הבית ! !      נתקלת בבעיה בעת ביצוע ההזמנה או שלא מצאת ספר שחיפשת? - הקלק כאן והשאר לנו הודעה     
הפוך את האתר לעמוד הבית הוסף את האתר למועדפים
 
   סל הקניות     ההזמנות שלי     אודותינו     תקנון     שרות לקוחות     שאלות נפוצות     מידע מקצועי     מומלצים 
הרשמה החשבון שלי
0524295207 
לקופה 
 
חיפוש מוצר
פינת המציאות
מגילת אסתר
5 ₪
מידע נוסף
מגילת אסתר - כוונת הלב
7 ₪
מידע נוסף
מגילת אסתר עם הלכות קר
7 ₪
מידע נוסף
מגילת אסתר עם פירוש תכ
20 ₪
מידע נוסף
מגילת אסתר
22 ₪
מידע נוסף
מגילת אסתר על פי החיד"
28 ₪
מידע נוסף
ימי הפורים - בהלכה ובא
28 ₪
מידע נוסף
מגילת אסתר ברסלב
32 ₪
מידע נוסף
מגילת אסתר
33 ₪
מידע נוסף
הצטרפות למועדון לקוחות
  הסר הוסף
מול"ים נבחרים
רבינו יוסף חיים יוסף דוד אזולאי זיע"א

מתוך האתר יום פטירת הצדיקים

רבינו יוסף חיים יוסף דוד אזולאי, ובשמו המפורסם הרב חיד"א נולד בשנת תפ"ד והלך לבית עולמו ביא' אדר בשנת תקס"ו בהיותו בן 82 שנה 1724-1806.

בזמן הוולדו, אימו היולדת נכנסה לכלל סכנה, וכן המיילדות טיפלו רק בה, כיון שחשבו, שהרך הנולד נפטר. סבתו, ניגשה אליו, ניסתה להחיותו, עד שראתה לפתע שנותן אותות חיים, החלה לטפל בו, וכך ניצל. כבר בהיותו צעיר לימים היו ניכרים בו אותו קדושה. בגיל 14 למד אצל הרב יונה נבון והגיהה את אגרות רבו. לימים למד אצל רבי חיים בן עטר, האור החיים הקדוש זיע"א, שהגיע לחברון ושהה שם קצת יותר משנה עד שנפטר, ולאחר מכן למד אצל רבי חיים רפפורט זצ"ל ואצל הרב יום טוב אלגאזי זצ"ל, והיה תלמיד חבר לרש"ש הקדוש.

בהיתו בן 31 נבחר הרב חיד"א להיות שד"ר (שלוחא דרבנן) לערי אירופה בכדי להחיות עם רב, את עניי את ישראל, שחיו במצוקה נוראה באותם זמנים.

בספרו הנפלא מעגל טוב, כותב הרב יומן נסיעות, ובו מתאר את תלאות הדרך. ואיך שפעמים רבות הגיע לכלל סכנה ממשית. הן מחמת גלי הים. והן מחמת שודדי דרכים. ומחמת גובי המס אשר בדרכים, וכן מחמת צוק העתים ומזגי האויר השונים אליהם נקלע. כבר בהיותו בספינה החל לכתוב את ספרו האדיר "שם הגדולים". מקובל שאת כל הספר כתב הרב בעל פה מתוך זכרונו. כיון שהיה בספינה ולא היו לו שם ספרים.
הרב חיד"א נמנה עם החבורה הקדושה בישיבת בית אל שקיבלו עליהם חברות. ושכל אחד יוכיח את חברו, ותשכון ביניהם אהבה אחוה שלום ורעות, וכל זה בכדי לקרב את הגאולה.
הרב חיד"א היה גאון עצום, והשאיר אחריו כשמונים ספרים בכל מכמני התורה הקדושה. פשט רמז דרש וסוד. אחד הספרים היותר מפורסמים של הרב חיד"א הוא ספר עבודת הקדש, בו הרב כותב דברי מוסר והדרכות ישרות לאיש היהודי, הן בחיי היום יום והן בזמן מועדי ישראל. בהלכה ספרו שהכי התפרסם הוא ספר ברכי יוסף. כותב מורינו הרב עובדיה יוסף שליט"א בספרו יחוה דעת. שקיבלנו למעשה את הוראות מורינו הרב חיד"א, אלא אם כן חלק על מרן השולחן ערוך.
מעשה ופעם אחת בלכתו בדרך, בן המלכה השתכשך בגלי הים, ולפתע החל לטבוע. הרב חיד"א שעבר במקום חש לעזרתו, והצילו. אימו המלכה שעמדה מרחוק, הוקירה טובה לרב חיד"א וביקשה שיבקש דבר מה, בתמורה למעשה האצילי שעשה. הרב חיד"א ביקש להיכנס לספריה, של עירם בה היו גנוזים אלפי ספרי חידושי תורה של גדולי אומתינו. המלכה נענתה בחיוב. והרב חיד"א אכן הורשה להכנס לספריה התת קרקעית, אך דתנאי שלא יכניס עימו דף וכלי כתיבה. הרב חיד"א מצא שם ספרים עתיקים רבים. והיה קורא אותם במהרה, וכאשר היה חוזר לביתו, היה כותב אותם מתוך זכרונו הבהיר מילה במילה.
הרב חיד"א יצא לדרכו בשלוחא דרבנן שלש פעמים. בשנות השבעים לחייו נענה לבקשת קהילה בליוורנו שבאיטליה לשמש להם לרב, ובתנאי שייתנו לו להדפיס את ספריו.

מעשה והרב חיד"א התארח אצל הפני יהושוע. הפני יהושוע קיבלו במאור פנים וכיבדו בכבוד רב, ואף נתן לרב חיד"א מתנה את ספרו על מסכת כתובות. למחרת בבקר הרב חיד"א היה צריך להמשיך במסעו, אך החזיר לפני יהושוע את ספרו בחזרה כשכולו מלא הגהות. והרב פני יהושוע השתומם מאוד מדבר גאוניותו של הרב חיד"א.

מעשה ובזמן שהייתו בקהילה אחת במסעו, היתה אשה שיצא עליה שם רע. הרב חיד"א קרא לה להוכיחה ולא רצתה. הלך לביתה, קרא לפניה את פרשת סוטה, ורק החלה לפסוע מספר צעדים התקיים בה דברי הפסוק, והיתה ירכה נופלת ובטנה צבה, ונפלה ומתה, ונעשה קידוש השם גדול.

הרב גם נפטר ונקבר בליוורנו. ובשנת תש"כ העלה הרב מרדכי אליהו זצ"ל את עצמותיו כבקשת הרב הראשי הרב יצחק ניסים זצ"ל. הרב מרדכי אליהו זצ"ל סיפר שכאשר היה צריך לסדר את העצמות, הוא ביקש מחילה מהרב חיד"א וביקש מהעצמות שיסתדרו מאליהן, וכבקשתו הסתדרו העצמות מאליהן, מתוך רעש גדול. כעת עצמותיו קבורות במרומי הרב המנוחות שבירושלים. זכות הצדיק הרב חיד"א תגן עלינו ועל כל עם ישראל אמן.

 

לכל ספרי החיד"א לחץ כאן

 
חזרה לכל הכתבות 
Copyright © ספרי קודש | ספרי יהדות | ספרי עיון | ספרי קריאה | ספרי נוער | ספרי ילדים - ארון הספרים היהודי .
קניה מאובטחת
הורד מחירון