אם קיבלתם עדכון שהמוצר חסר במלאי - לא חוייבתם על ההזמנה ואנחנו ניצור קשר כאשר יחזור למלאי           ארון הספרים היהודי שולח אליך את ההזמנות עם שליח מיוחד עד הבית ! !      נתקלת בבעיה בעת ביצוע ההזמנה או שלא מצאת ספר שחיפשת? - הקלק כאן והשאר לנו הודעה     
הפוך את האתר לעמוד הבית הוסף את האתר למועדפים
 
   סל הקניות     ההזמנות שלי     אודותינו     תקנון     שרות לקוחות     שאלות נפוצות     מידע מקצועי     מומלצים 
הרשמה החשבון שלי
aronhasfarim2020@gmail.com 
לקופה 
 
חיפוש מוצר
פינת המציאות
מגילת אסתר
5 ₪
מידע נוסף
מגילת אסתר - כוונת הלב
7 ₪
מידע נוסף
מגילת אסתר עם הלכות קר
7 ₪
מידע נוסף
מגילת אסתר עם פירוש תכ
20 ₪
מידע נוסף
מגילת אסתר
22 ₪
מידע נוסף
מגילת אסתר על פי החיד"
28 ₪
מידע נוסף
ימי הפורים - בהלכה ובא
28 ₪
מידע נוסף
מגילת אסתר ברסלב
32 ₪
מידע נוסף
מגילת אסתר
33 ₪
מידע נוסף
הצטרפות למועדון לקוחות
  הסר הוסף
מול"ים נבחרים
ביקורת ספר: ''התרמיל היהודי'' - מסע בר-מצווה בקהילות ישראל

ביקורת ספר: ''התרמיל היהודי'' - מסע בר-מצווה בקהילות ישראל
 
עליזה לביא, מחברת רב המכר 'תפילת נשים', מנסה להבין את פשרו של הגיל שנהוג לראות בו את המעבר מילדות לבגרות. ספר מסע אל התרמיל היהודי (ואל כמה סלבס...)


מאת שוש להב
שלישי, 28 בספטמבר 2010, 07:36
 
למה קובי אוז חגג בר-מצווה רק בגיל 40? מה הכעיס את יוסי שריד בטקס הבר-מצווה שלו? למה לא זרקו סוכריות בבר המצווה של עמנואל הלפרין? מה הביך את אורי אורבך? מה קיבל יגאל אלון מאביו בגיל 13 ובאיזה תנאים? מה מדגישים הקיבוצניקים בטקס הבר-מצווה? למה התימנים לא חגגו בר-מצווה? באיזו קהילה מתקיים טקס תספורת? באיזו עדה מבקש הילד סליחה מהוריו?

הספר שלפנינו מקורו במחקר אישי-משפחתי של עליזה לביא, לקראת בר המצווה של בנה: ''ככל שהתקרבה שנת הבר-מצווה של בננו, רצינו לדעת יותר. מדוע דווקא בגיל 13? כיצד חגגו בעבר? מה מקור המנהג לזרוק סוכריות על חתן הבר מצווה? מהי העלייה לתורה? איך ובעצם מדוע נושאים דרשה? כך החל המסע אל התרמיל היהודי ואל כיסיו החבויים והנסתרים''.

הבר-מצווה היא שנה של מסע לכל ילד. הזדמנות מיוחדת לחקור את השורשים המשפחתיים, את מנהגי העדה ותפילותיה ולנסות להבין את פשרו של הגיל שנהוג לראות בו את המעבר מילדות לבגרות. בשנים האחרונות יש רנסנס של ממש סביב חידוש טקסי הבר-מצוות ויש צימאון להקנות לטקס משמעות חדשה. בצד הטקסים השגרתיים, אנחנו עדים לפריחה של טקסים אישיים מגוונים ויצירתיים, בהם יוצקים רבים תוכן מיוחד, במסגרת התא המשפחתי והקהילתי. היעדרן של תפילות מסורתיות קבועות ומגובשות, מסידורי התפילות המקובלים ואולי געגוע, פתחו את השער למבע אישי חדש ומתחדש.

התרמיל היהודי הוא מסע בר-מצווה בקהילות ישראל, בין קצווי הגלובוס ולאורך מאות שנים. פסיפס מרגש של מנהגים, טקסים, מסורות, תפילות, פיוטים, הגות, זכרונות, סיפורים אישיים ויצירות ספרות. אסופת קולות ממזרח אסיה ועד לאמריקה, מאירופה ועד לאפריקה ומהנעשה בישראל של ימינו.

הספר מספק מקבץ ''מתכונים'' לחגוג בר-מצווה בדרכים שונות ומגוונות ומאפשר לכל אחד ליטול מה שמתאים לו. בספר שזורים סיפורים אישיים של אישים מעניינים ומוכרים כמו: עמנואל הלפרין, קובי אוז, יוסי שריד, אורי אורבך, יגאל אלון ועוד. כמו כן, משובצים בו קטעי שירה ופרוזה של חיים באר, דן בניה-סרי, אלי ויזל, עגנון, יהודה עמיחי, טשרניחובסקי, פרימו לוי, חיים סבתו, שלום עליכם ועוד.

השחקן משה איבגי שהתרגש מהספר, אמר: ''דומה שהיה זה אך אתמול, כף ידי הקטנה נתונה בתוך כף ידו הגדולה של אבי, ואנו צועדים יחדיו. ידו של אבי ממשיכה לאחוז בידי בכל החלטותיי, התלבטויותיי ובמעגל חיי. התרמיל היהודי מחזיר אותי לאותם זיכרונות מתוקים ומחוזות נפלאים''. לספר מצורפת הקדמה ''למה בר-מצווה?'' מאת פרופ' חננאל מאק - מרצה בפקולטה למדעי היהדות באוניברסיטת בר-אילן ומחברם של ספרים ומאמרים רבים בנושאי תרבות ישראל.

ד''ר עליזה לביא (1964) היא חוקרת-יוצרת, מרצה במחלקה למדע המדינה באוניברסיטת בר-אילן. פעילה חברתית ואשת תקשורת. היא מהדמויות הבולטות בשיח התרבותי-יהודי בישראל. בעבודתה מבקשת לביא לחלץ מהעבר תשובות לשאלות של כאן ועכשיו ולהביאן למרחב הישראלי. את התרמיל היהודי היא נותנת במתנה לבנה ולבני דורו. ספרה ''תפילת נשים'' זכה בפרס National Jewish Book Award, תורגם לשפות שונות והוא רב-מכר בישראל ובעולם.

הספר 'התרמיל היהודי - מסע בר-מצווה בקהילות ישראל' (רואה אור בעברית ובאנגלית), ספרי מגיד מבית הוצאת קורן, 262 עמודים, מעניין לקריאה ומתאים למתנה.

עניין מרכזי

 

 

לכל ספרי עליזה לביא לחץ כאן

 
חזרה לכל הכתבות 
Copyright © ספרי קודש | ספרי יהדות | ספרי עיון | ספרי קריאה | ספרי נוער | ספרי ילדים - ארון הספרים היהודי .
קניה מאובטחת
הורד מחירון